Farmaceita loma zāļu terapijas uzraudzībā

Farmaceitiem būs iespēja konsultēt pacientus par zāļu lietošanu.

Farmaceitiem ir būtiska loma veselības aprūpes sistēmā un pacienta terapijā – nav noslēpums, ka farmaceiti ir iedzīvotājiem pieejamākie veselības aprūpes speciālisti. Turklāt farmaceitu unikālās un plašās zināšanas par zālēm padara šīs profesijas pārstāvjus par nenovērtējamu resursu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā un zāļu efektivitātes pārvēršanā patiesā ieguvumā iedzīvotājiem un valsts veselības budžetam. Farmaceits ne tikai pārzina zāļu sastāvu un iedarbību, bet arī rūpējas par to, lai pacients saņemtu sev piemērotāko terpaiju. 

Viens no svarīgākajiem farmaceita uzdevumiem ir konstatēt un kopā ar pacientu novērst medikamentu lietošanas kļūdas. Par kļūdām var uzskatīt jeburas neatbilstības, kas rodas lietojot zāles – tās var rasties gan zāļu izrakstīšanas, gan izsniegšnas, gan lietošanas posmā. Pie biežākajām medikamentu lietošanas kļūdām jeb neracionālas zāļu lietošanas pieder terapijai neatbilstoša medikamenta izvēle, nepareizas medikamentu devas lietošana, nepareizs zāļu lietošanas veids vai režīms, neatbilstoša uzglabāšana, potenciālas mijiedarbības ar citām lietotajām zālēm, devu aizmiršana vai nelietošana, piemēram, ekonomisku apsvērumu dēļ u.c. 

Zāļu lietošanas kļūdas – izplatītas, bet novēršamas.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka aptuveni tikai puse visu zāļu lietotāju medikamentus lieto savai terapijai atbilstoši un bez kļūdām.[1] Lietojot zāles neracionāli, samazinās zāļu terapijas kvalitāte, kā arī pieaug blakusparādību un nevēlamu zāļu mijiedarbību risks. Aprēķināts, ka 5-12% hospoitalizāciju un ap 22% atkārtotu hospitalizāciju visā pasaulē notiek tieši medikamentu lietošanas kļūdu dēļ – lielākoties kļūdainas lietošanas rezultātā. Turklāt būtiski, ka hospitalizāciju risks medikamentu lietošanas kļūdu dēļ palielinās līdz ar pacienta vecumu un lietoto medikamentu skaitu. Izpētīts, ka medikamentu lietošanas kļūdas par 30% biežāk novērojamas tiem pacientiem, kas ikdienā lieto vismaz 5 zāļu vielas, savukārt pacientiem, kas sasnieguši 75 gadu vecumu, zāļu lietošanas kļūdu biežums ir pat par 38% lielāks nekā gados jaunākiem zāļu lietotājiem.[2][3] Tāpat neracionāla zāļu lietošana veicina neefektīvu finanšu līdzekļu tērēšanu un samazina uzticību veselības aprūpes sistēmai. PVO norāda, ka racionalizējot medikamentu lietošanu, pasaulē ik gadu veselības aprūpes izdevumos būtu iespējams ietaupīt aptuveni 500 miljardu dolāru. [1] Tāpat aprēķini liecina – aptuveni 80% visu zāļu lietošanas kļūdu ir savlaicīgi novēršamas, tostarp, veicot profesionālus medikamentu pārskatus un uzlabojot pacientu izpratni par lietoto terapiju.

Atsauces

  1. https://www.fip.org/file/5100 International Pharmaceutical Federation (FIP). Medication review and medicines use review: A toolkit for pharmacists. The Hague: International Pharmaceutical Federation; 2022.
  2. https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcp.12293 al Hamid A, Ghaleb M, Aljadhey H, et al. A systematic review of hospitalization resulting from medicine-related problems in adult patients. Br J Clin Pharmacol 2014; 78: 202–217.
  3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7710866/ Risk Factors Associated With Medication Errors Among Patients Suffering From Chronic Disorders; 2020


Materiāls tapis pilotprojekta Nr. NVD-9/46-2024 ietvaros.
Pilotprojektu NVD-9/46-2024 “Strukturēta pacientu konsultēšanas rīka – zāļu lietošanas pārskata kā veselības aprūpes pakalpojuma izveide” finansē no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda un valsts budžeta līdzekļiem.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *